O wolontariacie trochę więcej.

Współcześnie wolontariatem ( od łac. Volontarius – dobrowolny, chętny) nazywamy wszystkie działania społeczne, altruistyczne, bezinteresowne i ochotnicze.

Określenie to zaczęło robić zawrotna karierę w latach 60 ubiegłego stulecia. Pojawiło się po to, by w różnych krajach, na wszystkich kontynentach takie samo zaangażowanie w służbę na rzecz innych nazywać jednakowo. Dało to podstawę tworzenia ruchu woluntarystycznego ponad podziałami państwowymi, kontynentów, różnorodności kulturowej i językowej.Praktyka stworzyła następującą definicję wolontariatu ; „ to bezpłatne, świadome, dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna”. Wolontariat jest szansa dla każdego – niezależnie od płci, rasy, narodowości, wyznania, przekonań politycznych, wieku czy stanu zdrowia, każdy ma prawo być wolontariuszem.Wolontariat w Polsce, we współczesnym tego słowa rozumieniu, funkcjonuje od początku lat 90 XX wieku. W 1993 roku powstało w naszym kraju w Warszawie Centrum Wolontariatu. W 2003 roku wolontariat został uregulowany prawnie ustawą o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie. Działania wolontariackie od dawna są nieodłącznym elementem szkolnego procesu wychowania i profilaktyki i to na każdym etapie edukacji. Wolontariat w szkole to głównie działania o charakterze pomocowym i charytatywnym, przybierające formy zbiórek pieniężnych i rzeczowych oraz organizację różnego typu wydarzeń. Często jest to element dużych, ogólnopolskich kampanii, takich jak WOŚP, Góra Grosza czy Szlachetna Paczka, ale szkolny wolontariat wspiera także mniejsze inicjatywy lokalnych organizacji. Nad przebiegiem pracy młodych wolontariuszy zawsze czuwa nauczyciel – opiekun szkolnego wolontariatu.

Pomaganie innym przynosi oczywiste korzyści potrzebującym osobom lub zwierzętom, ale sami uczniowie zyskują dużo więcej – otwierają się na potrzeby otoczenia, dzielą się swoim czasem, umiejętnościami, a jednocześnie kształtują w sobie postawę odpowiedzialności i współdziałania. Czują się potrzebni i ważni. Psychologowie podkreślają, że podejmowana przez uczniów aktywność na rzecz innych wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości i jest sposobem na doskonalenie umiejętności społecznych. Młody człowiek zostając wolontariuszem, może: 

• uczynić swe życie barwniejszym, a jednocześnie niewielkim wysiłkiem dać innym coś pożytecznego i ważnego,

• zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności,

• nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie,

• rozwijać swoje zainteresowania,

• korzystać z szansy odkrywania w sobie takich cech jak: altruizm, zorganizowanie, kreatywność, zdolności przywódcze, itp.

• poprzez prace w wolontariacie skonkretyzować, co w życiu chciałby robić, kim chciałby być zawodowo,

• tworzyć z innymi nowe idee dotyczące „ ulepszania świata”,

• wymieniać poglądy, dzielić się problemami pojawiającymi się w ich działalności.

  Nie sposób wymienić  wszystkie korzyści, jakie niesie za sobą szkolny wolontariat.  Na pewno uczy myślenia, samodzielności i altruistycznego działania.

  Od  1985 roku  - na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych – 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.